Global, regional, and national burden of diabetes from 1990 to 2021, with projections of prevalence to 2050: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2021
https://www.thelancet.com/…/PIIS0140-6736(23)01301…/fulltext
https://www.forbes.ru/…/491726-cislo-pacientov-s-diabetom…
დიაბეტით დაავადებულთა რიცხვი მომდევნო 30 წელიწადში გაორმაგდება.
2050 წლისთვის, დიაბეტით დაავადებულთა რიცხვმა მსოფლიოში შესაძლოა 1.3 მილიარდ ადამიანს მიაღწიოს, დაავადებათა ტვირთის გლობალური კვლევის პროგრამის ექსპერტებმა გაარკვიეს.
დიაბეტის გლობალური, რეგიონალური და ეროვნული ტვირთი 1990 წლიდან 2021 წლამდე, პროვალენტობის პროექციებით 2050 წლამდე: სისტემური ანალიზი დაავადებათა კვლევის გლობალური ტვირთისათვის 2021
შაქრიანი დიაბეტი ყველაზე ხშირია 75-დან 79 წლამდე ასაკის ადამიანებში, ხანდაზმულ პაციენტებში პრევალენტობის მაჩვენებელი 24,4%-ია. მსოფლიოში ყველაზე მაღალი ასაკობრივი დიაბეტის მაჩვენებელი დაფიქსირდა ყატარში, სადაც 75-79 წლის ადამიანების დაახლოებით 76% იტანჯება ამ დაავადებით. პირიქით, ასაკობრივი დიაბეტის ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი ფიქსირდება აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნებში – 19,8%.
ანგარიშის მიხედვით, რუსეთი იმ ქვეყნებს შორისაა, სადაც დიაბეტის გავრცელება 4%-მდეა. ბოლო 30 წლის განმავლობაში, საერთო სავარაუდო „დაავადების ტვირთი“ (იზომება კონკრეტული დაავადების მქონე ადამიანების რაოდენობით, რომელთათვისაც ამჟამად არ არსებობს ეფექტური მკურნალობა) ქვეყანაში 206%-ით გაიზარდა და შეადგინა 671 სიკვდილი 100 000 მოსახლეზე. . გასული წლის სექტემბერში ჯანდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ ყოველი მე-15 რუსი – 10,5 მილიონი ადამიანი – დაავადებულია დიაბეტით.
READ  საქართველოში კოვიდ ვაქცინაცია აღარ არის!