https://ieea.ch/our-programmes/accreditation-programmes.html დაინახავთ მსოფლიო რუკას. რუკის ქვემოთ არის 3 ველი «Country» «Survey Type» «Search Organisation»
ველი «County» აკრიბეთ: Canada
ველი «Survey Type» მიუთითეთ: Accredited Organisation
და დააჯირეთ “ძებნა”
ქვემოთ დაინახავთ: «CURRENT AWARD HOLDERS»
პირველი ორგანიზაცია სიაში არის «Accreditation Canada»
ასევე თქვენ შეგიძლიათ ნახოთ თუ რომრლი ორგანიზაციის საერთაშორისო სტანდარტები არის აღიარებული SQua/ISQuaIEEA მიერ. ამის გადამოწმება მარტივია. შედით ბმულზე:
ველი «Survey Type» მიუთითეთ: « Accredited Standards »
მე 5-თე ორგანიზაცია სიაში არის «Health Standards Organisation» ეს ორგანიზაცია არის Accreditation Canada-ს ნაწილი და ლინკიც არის მითითებული.
ასევე თქვენ შეგიძლიათ ნახოთ თუ აკრედიტაციის შემფასებლების ტრეინინგი არის აღიარებული SQua/ISQuaIEEA მიერ. ამის გადამოწმება მარტივია. შედით ბმულზე:
ველი «Survey Type» მიუთითეთ: Accredited Surveyor Training Programme
ქვემოთ დაინახავთ: « CURRENT AWARD HOLDERS »
ერთადერთი ორგანიზაცია სიაში არის «Accreditation Canada»
აკრედიტაცია კანადა მიესალმება საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის ბრძანებას – „სამედიცინო მომსახურების მიმწოდებელი დაწესებულებების საერთაშორისო აკრედიტაციის პირობების დამტკიცების შესახებ“ (ბრძანება №4/ნ 2023 წლის 26 იანვარი), და მზად არის ხელი შეუწყოს სამედიცინო დაწესებულებებს ამ პროცესში.
ზემოთ ხსენებული ბრძანების 1-ლი მუხლის მიხედვით, 2025 წლის 1 იანვრიდან, საქართველოს მთავრობის 2013 წლის 21 თებერვლის №36 დადგენილებით დამტკიცებული „საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამის“ (დანართი №1) მე-4 მუხლის პირველი პუნქტით განსაზღვრული მომსახურების მიმწოდებლად განისაზღვროს დაწესებულება, რომელსაც მოპოვებული ექნება საერთაშორისო აკრედიტაცია.
ამ პროცესის ხელშეწყობის მიზნით, „აკრედიტაცია კანადამ“ მიიღო გადაწყვეტილება გაეხსნა ოფიციალური წარმომადგენლობა საქართველოში, რომელიც არის დაკომპლექტებული უმაღლესი გამოცდილების ქართველი ექსპერტებით, რომლებიც არიან მომზადებულნი „აკრედიტაცია კანადას“ საერთაშორისო სტანდარტების მიხედვით. ადგილობრივ მრჩეველთა გუნდი მაქსიმალურად შეამცირებს აკრედიტაციისათვის მოსამზადებელ დროს (ყველა კომუნიკაცია არის ქართულ ენაზე, ნებისმიერ კითხვაზე პასუხი გაცემული არის მაქსიმუმ 24 საათში, ქართულენოვანი ქოლ-ცენტრი, ოფისები (თბილისში, ქუთაისში, ბათუმში), პირადი მრჩეველი მიმაგრებული თითოეულ დაწესებულებას, რეგულარული შეხვედრები ყოვრლუ კვირა 3 საათი უშუალოდ დაწესებულებაში), რათა საავადმყოფოებმა შეძლონ გაიარონ აკრედიტაცია 2025 წლის 1 იანვრამდე.
აკრედიტაცია კანადა ნერგავს საერთაშორისო სტანდარტებს საქართველოში“ – წერს გიორგი ფხაკაძე.