მთავარისაზოგადოებასაქართველოს კურორტების განვითარების შესაძლებლობებს ფრანგული კომპანია „გრანდ მასივი“ გაეცნო
საქართველოს კურორტების განვითარების შესაძლებლობებს ფრანგული კომპანია „გრანდ მასივი“ გაეცნო
კურორტების განვითარების სააგენტომ საფრანგეთის გრანდ მასივის სამთო-სათხილამურო კურორტების დელეგაციას უმასპინძლა. GMDS (Grand Massif Domaines Skiables) საფრანგეთის ალპების სამთო-სათხილამურო კურორტის არეალის გრანდ მასივის წარმომადგენლები, საქართველოს, კურორტების განვითარების სააგენტოსთან გაფორმებული მემორანდუმის ფარგლებში ეწვივნენ.
ვიზიტის განმავლობაში, სტუმრებმა ბალნეო-კლიმატური კურორტი მუაში, ზესხოს ხეობა, ყორულდაში, სათხილამურო კურორტები: ჰაწვალი, ზურულდი და თეთნულდი, ასევე, პოტენციური სამთო კურორტი – მრავალძალი მოინახულეს.
„კურორტების განვითარების სააგენტომ საქართველოს 200-ზე მეტი კურორტი, საკურორტო და ტურისტულად მიმზიდველი ადგილი შეისწავლა. მათ შორის არის მრავალძალი, რომელსაც ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარების მნიშვნელოვანი რესურსი გააჩნია. ისეთ სოლიდურ კომპანიასთან თანამშრომლობით, როგორიცაა გრანდ მასივი, ჩვენ შესაძლებლობა გვეძლევა კურორტების დაგეგმარება-პროექტირების უახლეს სტანდარტებსა და მეთოდებს გავეცნოთ”. – აღნიშნა კურორტების განვითარების სააგენტოს დირექტორმა ალექსანდრე ონოფრიშვილმა.
კურორტების განვითარების სააგენტო სიხარულით აღნიშნავს საფრანგეთის გრანდ მასივის (Grand Massif Domaines Skiables – GMDS) სამთო-სათხილამურო კურორტების დელეგაციის მიღებას. ეს ვიზიტი განახორციელა საფრანგეთის ალპების გრანდ მასივის წარმომადგენლებმა, რომლებმაც საქართველოში, კურორტების განვითარების სააგენტოსთან გაფორმებული მემორანდუმის ფარგლებში ეწვივნენ.
კურორტების განვითარების სააგენტოსა და საფრანგეთის კურორტების მართვის ხუთეულში შემავალ კომპანიას GMDS (Grand Massif Domaines Skiables) შორის გაფორმებული მემორანდუმი ორი ქვეყნის კურორტებს შორის გამოცდილების გაზიარებას, სამომავლო თანამშრომლობის გაღრმავებასა და გაცვლითი საგანმანათლებლო პროგრამების ორგანიზებას ითვალისწინებს.
საფრანგეთის დელეგაციის წევრებთან სამუშაო შეხვედრებში, აგრეთვე, მონაწილეობდნენ სსიპ სივრცითი და ქალაქმშენებლობითი განვითარების სააგენტოს, მთის ტრასების სააგენტოს, ასევე, ლენტეხის, მესტიისა და ონის მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლები.
დელეგაციის ვიზიტი საქართველოს მიზნად ისახავდა კურორტების განვითარების სააგენტოსთან თანამშრომლობის გაღრმავებას და საქართველოს სამთო-სათხილამურო ინფრასტრუქტურის შესწავლისთვის. GMDS-ის წარმომადგენლებმა სპეციალური ყურადღება მიაქციეს საქართველოში არსებული კურორტების პოტენციალს და განვითარების შესაძლებლობებს.
საფრანგეთის გრანდ მასივის დელეგაციის ვიზიტი საქართველოს კურორტების განვითარების სააგენტოსთან ერთად მნიშვნელოვან ნაბიჯია ორი ქვეყნის კურორტების განვითარების სფეროში. მოაქვს ახალი შესაძლებლობებისა და განვითარების მიმართულებები საქართველოს სამთო-სათხილამურო კურორტებისთვის.