მთავარისამინისტრო„კლინიკებმა მომავალი წლის ბოლომდე უნდა დაასრულონ საერთაშორისო აკრედიტაცია“
„კლინიკებმა მომავალი წლის ბოლომდე უნდა დაასრულონ საერთაშორისო აკრედიტაცია“
დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრმა, ზურაბ აზარაშვილმა გადაცემაში იმედი LIVE“ კლინიკების აკრედიტაციის შესახებ ისაუბრა.
„ფასწამორმქნასთან ერთად მნიშვნელოვანია ხარისხთან დაკავშირებული ღონისძიებები, კლინიკებისთვის სავალდებულოა აკრედიტაცია, წლის ბოლომდე კონტრაქტები უნდა იყოს გაფორმებული. კლინიკებმა მომავალი წლის ბოლომდე უნდა დაასრულონ საერთაშორისო აკრედიტაცია, რათა საყოველთაო ჯანდაცვის სისტემაში ჩართული იყვნენ“, – განაცხადა , ზურაბ აზარაშვილმა.
მისი თქმით, ეს წინ გადადგმული ნაბიჯი იქნება ხარისხის გაუმჯობესების კუთხით.
„ვფიქრობ, რომ ეს ძალიან წინ გადადგმული ნაბიჯი იქნება ხარისხის გაუმჯობესების კუთხით. მედიკამენტების კუთხით სხვადასხვა ღონისძიებები გვაქვს დაწყებული და აქტიურად ვამოწმებთ ხარისხს…“ – აღნიშნა მინისტრმა.
მთავრობის გადაწყვეტილებით, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამაში ჩართული ყველა კლინიკა ვალდებული იქნება მსოფლიოში მოქმედი სტანდარტები დააკმაყოფილოს და საერთაშორისო აკრედიტაციის ორგანოს აღიარება მოიპოვოს.
ამასთან, მიმდინარე წელს სამედიცინო დაწესებულებებმა უკვე უნდა წარადგინონ კონტრაქტი აკრედიტაციის ორგანოსთან. საერთაშორისო ექსპერტების მიერ მოხდება სამედიცინო მომსახურების ხარისხის, კლინიკებში არსებული პროცესებისა და ინფრასტრუქტურის შესაბამისობის დადგენა საერთაშორისო სტანდარტებისგან.