მთავარიკულტურანაღვლ-კენჭოვანი დაავადებები და მათი მკურნალობა - რა ძირითადი მეთოდები არსებობს?
ნაღვლ-კენჭოვანი დაავადებები და მათი მკურნალობა – რა ძირითადი მეთოდები არსებობს?
სამედიცინო ცენტრ ინოვას ენდოსკოპისტი, ზოგადი-ონკო ქირურგი ენდოსკოპიური განყოფილების ხელმძღვანელი ლევან ქოიავა
ნაღვლ-კენჭოვანი დაავადებების მკურნალობის ყველაზე გავრცელებული და ოქროს სტანდარტის მკურნალობა ლაპაროსკოპიული ქოლეცისტექტომიაა ანუ მინიინვაზიურად ნაღვლის ბუშტის ამოკვეთა. თუ ნაღვლის ბუშტის კენჭები იწვევს გარკვეულ გართულებებს მაშინ შესაძლოა მკურნალობა უფრო კომპლექსური იყოს და მოიცავდეს რამდენიმე ეტაპს, მათ შორის მისი ყველაზე ხშირი გართულებაა ნაღვლის ბუშტიდან კენჭის სანაღვლე სადინარში გადავარდნა,რომლის დროსაც რა თქმა უნდა მხოლოდ ნაღვლის ბუშტის ოპერაცია არ არის საკმარისი. როგორც წესი  ამ დროს მკურნალობა ორეტაპიანია პირველ ეტაპზე ტარდება ენდოსკოპური ჩარევა და სანაღვლე გზიდან კენჭის ამოღება და მეორე ეტაპზე როგორც წესი რამდენიმე კვირის შემდეგ უკვე გეგმური ლაპარ ქოლეცისტექომია
როგორია მიინვაზიური გამარტივებული მეთოდი, რომელიც გამოიყენება კლინიკა  ინოვაში
ვიყენებთ ეწ რანდევუს მეთოდს, რომელიც გულისხმობს  აღნიშნული პათოლოგიის ერთეტაპიან მკურნალობას, ანუ  როგორც სანაღვლე გზიდან კენჭის ენდოსკოპიურ  ამოღებას ასევე ლაპაროსკოპულ ქოლეცისტექტომიას. უმეტეს შემთხვევაში პაციენტი არ საჭიროებს (განმეორებით) ჰოსპიტალიზაციას ან რაიმე (დამატებით) ჩარევას.
რა უპირატესობები აქვს ამ მეთოდს?
პაციენტის ერთჯერადი ჰოსპიტალიზაცია
ერთი ანესთეზიის ქვეშ 2 ოპერაცია – ნაღვლის სადინრიდან კენჭის ამოღება / ქოლეცისტექტომია ( ე.წ რანდევუ მეთოდის გამოყენებით);
ნაკლები მედიკამენტის მოხმარება;