ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილემ, თამარ გაბუნიამ გადაცემაში “ქრონიკა” ონკოლოგიური დიაგნოზის მქონე ბავშვების სამკურნალოდ, უცხოეთის წამყვან კლინიკებში, სახელმწიფო დაფინანსების მისაღებად, განცხადებების მიღებასთან დაკავშირებით ისუბრა:
„ონკოლოგიური დიაგნოზის მქონე ბავშვების სამკურნალოდ, უცხოეთის წამყვან კლინიკებში, სახელმწიფო დაფინანსების მისაღებად, განცხადებების მიღება დაიწყო.“
მისი თქმით, ბავშვი, როგორც სოლიდური სიმსივნეების შემთხვევაში, ასევე ონკოჰემატოლოგიის მქონე დიაგნოზის შემთხვევაში, შეძლებს მიიღოს შესაფერისი დახმარება იმ კლინიკაში, რომელსაც მშობელი/კანონიერი წარმომადგენელი გადაწყვეტს.
„შერჩეული სამედიცინო დაწესებულებები, ბავშვთა ონკოლოგიის მიმართულებით, თურქეთში, ესპანეთსა და ისრაელში საუკეთესო კლინიკებია. საქართველოში საწყისი დიაგნოსტირების შემდგომ მათ ექნებათ შესაძლებლობა მიიღონ სრული პაკეტი.’
აქონდროპლაზიის სამკურნალო მედიკამენტთან დაკავშირებით, სამუშაო პროცესი ინტენსიურად მიმდინარეობს, პროცესი ორმხრივია – ერთის მხრივ სამინისტრო და მეორეს მხრივ მწარმოებელი, ყოველდღიურ რეჟიმში აზუსტებს ხელშეკრულების პირობებს“, – აღნიშნა თამარ გაბუნიამ.