მთავარიბლოგიერთადერთი კარგი და სასიხარულო ამბავი ამ ბოლო დროს - რა ფოტოს აქვეყნებს...
ერთადერთი კარგი და სასიხარულო ამბავი ამ ბოლო დროს – რა ფოტოს აქვეყნებს გიორგი ფხაკაძე
2022 წლის 8 დეკემბერს, ქალწული მარიამის უმანკოდ ჩასახვის კათოლიკურ დღესასწაულზე, ქუთაისის კათოლიკური საკრებულოს დღეობა აღინიშნა. ქუთაისის კათოლიკურ სამრევლოში წირვა ეპისკოპოსმა ჯუზეპე პაზოტომ აღავლინა.
წირვის შემდეგ, კათოლიკე მრევლმა ტრადიციულად, 1862 წელს ქალწული მარიამის უმანკოდ ჩასახვის სახელზე ნაკურთხი ქუთაისის ყოფილი კათოლიკური ტაძარი მოილოცეს. ეს ტაძარი ახლა მართლმადიდებელი ეკლესიის დაქვემდებარებაშია და ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის ხარების სახელობის მართლმადიდებლური ტაძარია. მიმდინარე წლის ოქტომბერში, ფატიმის ღვთისმშობლის ქანდაკების მომლოცველობისას ქუთაისში, ქუთათელ-გაენათელ მიტროპოლიტ იოანეს დავალებით ლენტებით შემოსაზღვრეს და ჩახერგეს ხსენებული ტაძრის ეზოს შესასვლელი.
2022 წლის 8 დეკემებრს, ტაძარში კათოლიკე მრევლი წინასწარი შეთანხმების საფუძველზე შეუშვეს. კათოლიკე ეპისკოპოსმა და მორწმუნეებმა გალობა და ლოცვა აღავლინეს ღვთისმშობლის ქანდაკებასთან, რომელიც ეკლესიაში იმ პერიოდიდანაა შემორჩენილი, როცა ის კათოლიკური იყო.
ფაქტს გიორგი ფხაკაძე ეხმიანება.
„ერთადერთი კარგი და სასიხარულო ამბავი ამ ბოლო დროს. ქუთაისი ტოლერანტობის ქალაქია. იდეალური იქნება, რომ ეს ტაძარი (იქ მომნათლა მეუფე კალისტრატემ) იყოს ტოლერანტობის, მეგობრობის და გაერთიანების სიმბოლო. ამ ტაძრის უნიკალური ისტორია შეიძლება, იყოს არა მარტო ჩვენი ტოლერანტობის მაგალითი მთელი მსოფლიოსთვის (რაც, სამწუხაროდ, დღეს შელახულია), არამედ ტურისტული ცენტრი, როგორც ნათელი მაგალითი იმისა, რომ ერთ ტაძარში სხვადასხვა კონფესიის ქრისტანები ლოცულობენ და ქმნიან სიყვარულს და სითბოს! იმედია, ეს ასე იქნება ….“, – წერს გიორგი ფხაკაძე.
წყარო: https://primetime.ge/news/sazogadoeb/ertaderti-kargi-da-sasikharulo-ambavi-am-bolo-dros-ra-fotos-aqveynebs-giorgi-fkhakadze