მთავარისამინისტრო14 ნოემბერი დიაბეტის მსოფლიო დღეა - დიაბეტის მართვის პროგრამით გათვალისწინებული მომსახურებას სახელმწიფო...
14 ნოემბერი დიაბეტის მსოფლიო დღეა – დიაბეტის მართვის პროგრამით გათვალისწინებული მომსახურებას სახელმწიფო სრულად აფინანსებს და ბენეფიციარებისთვის უფასოა
14 ნოემბერი დიაბეტის მსოფლიო დღეა.
სახელმწიფო დიაბეტის მართვის პროგრამას ახორციელებს, რომლის მიზანია შაქრიანი და უშაქრო დიაბეტით დაავადებული პაციენტების ამბულატორიული მეთვალყურეობის გაუმჯობესება, შესაძლო გართულებების პრევენცია და სპეციფიკური მედიკამენტებით უზრუნველყოფა.
დიაბეტის მართვის სახელმწიფო პროგრამა მოიცავს:
– შაქრიანი დიაბეტით დაავადებულ ბავშვთა მომსახურებას;
– სპეციალიზებულ ამბულატორიულ დახმარებას;
– შაქრიანი და უშაქრო დიაბეტით დაავადებული მოსახლეობის სპეციფიკური მედიკამენტებით უზრუნველყოფას.
– ექიმ-სპეციალისტების კონსულტაციას, კვლევებსა და საანალიზო-ტექნიკური საშუალებებით უზრუნველყოფას
– ამბულატორიულ და სტაციონარულ მომსახურებას, ექიმ-სპეციალისტების კონსულტაციას, კვლევებსა და საანალიზო-ტექნიკური საშუალებებით უზრუნველყოფას.
2022 წლიდან სახელმწიფომ დიაბეტის მართვის პროგრამაში მნიშვნელოვანი ცვლილებები განახორციელა:
• გაიზარდა პროგრამით სარგებლობის გეოგრაფიული ხელმისაწვდომობა. თბილისის გარდა, დიაბეტის ვაუჩერული სერვისის მიღება უკვე შესაძლებელია გორში, ქუთაისში, ბათუმში, გურჯაანსა და მარნეულში.
• 2022 წლიდან ბავშვებისთვის სისხლში გლუკოზის უწყვეტი მონიტორინგის სისტემები და სენსორები (CGM) უფასოდ გადაეცემა. CGM სისტემა ბავშვს და მშობელს აძლევს შესაძლებლობას, რომ უსაფრთხოდ და დისკომფორტის გარეშე, მოახდინონ გლუკოზის მონიტორინგი. ავტომატურად, უწყვეტ რეჟიმში ზომავს გლუკოზის დონეს, ახდენს მონიტორინგის მონაცემების ანალიზს და ვიზუალიზაციას.
2023 წლიდან, შაქრიანი დიაბეტის ტიპი 1 დიაგნოზის მქონე ბავშვებისთვის სისხლში გლუკოზის უწყვეტი მონიტორინგის (CGM) უახლესი მე-4 თაობის (Guardian 4) სისტემებთან ერთად და მათ გამოსაყენებლად, მობილური ტელეფონების უფასოდ გაცემა დაიწყო.
სისხლში გლუკოზის უწყვეტი მონიტორინგის მე-4 თაობის სისტემების გაცემა , ექიმის წერილობითი რეკომენდაციის საფუძველზე, 7 წლამდე ასაკის ბავშვებისთვისაც დაიწყო.
2023 წლის ივნისიდან, ბენეფიციარები საანალიზო-ტექნიკურ საშუალებებსა და მედიკამენტებს ერთდროულად იღებენ, პროგრამაში ჩართულ აფთიაქებში.
2023 წელს დარეგულირდა ინსულინის მარაგების გაცემის წესიც, ინსულინი, ტესტის ჩხირები და სისხლის ასაღები ნემსები, არანაკლებ 3 – თვიანი მარაგის ოდენობით გაიცემა; დაკორექტირდა გაცემის თარიღიც – ბენეფიციარები შეუძლიათ მარაგები, მათთვის განსაზღვრულ კონკრეტულ რიცხვამდე, 10 დღით ადრე მიიღონ.
დიაბეტის მართვის პროგრამით გათვალისწინებული მომსახურებას სახელმწიფო სრულად აფინანსებს და ბენეფიციარებისთვის უფასოა.