მთავარისაზოგადოებაშავი ზღვის წყლის ხარისხის შესახებ ახალი ინფორმაცია ვრცელდება
შავი ზღვის წყლის ხარისხის შესახებ ახალი ინფორმაცია ვრცელდება
შავი ზღვის წყლის ხარისხის შესახებ ახალი ინფორმაცია ვრცელდება – გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოს ეროვნულმა სააგენტომ 14 აგვისტოს შავი ზღვის წყლის ხარისხის მორიგი კვლევა განახორციელა.
როგორც სააგენტოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციასია ნათქვამი, შავი ზღვიდან აღებული სინჯები საანალიზოდ გარემოს ეროვნული სააგენტოს ატმოსფერული ჰაერის წყლისა და ნიადაგის ანალიზის აკრედიტებულ ლაბორატორიაში გაიგზავნა.
ლაბორატორია აღჭურვილია მაღალი სიზუსტის მქონე ანალიტიკური ხელსაწყოებით და სრულად აკმაყოფილებს თანამედროვე სტანდარტებს.
მიღებული შედეგები ლაბორატორიული კვლევების დასრულებისთანავე გამოქვეყნდება. გარემოს ეროვნული სააგენტო უწყვეტ რეჟიმში ახორციელებს შავი ზღვის წყლის ხარისხის მონიტორინგს.
კვლევები ყოველთვიურად, 12 წერტილში ხორციელდება; ისაზღვრება ჰიდრო ბიოლოგიური და ქიმიური პარამეტრები, მათ შორის, 13 მძიმე მეტალი, ნავთობის ჯამური ნახშირწყალბადები, 16 პოლიარომატული ნახშირწყალბადისა და სხვა ფიზიკურ-ქიმიური პარამეტრის კონცენტრაცია.
გარემოს ეროვნულმა სააგენტომ შავი ზღვის წყლის ხარისხის ბოლო მონიტორინგი ერთი თვის წინ, 10 და 11 ივლისს განახორციელა.
ლაბორატორიული კვლევების შედეგების მიხედვით, წყლის ხარისხი ნორმის ფარგლებში იყო. კვლევებით განისაზღვრა ქიმიური პარამეტრები, მათ შორის, 13 მძიმე მეტალი, ნავთობის ჯამური ნახშირწყალბადები, 16 პოლიარომატული ნახშირწყალბადისა და სხვა ფიზიკურ -ქიმიური პარამეტრის კონცენტრაცია.
აღსანიშნავია, რომ ევროკავშირის საზღვაო სტრატეგიის ჩარჩო დირექტივის შესაბამისად, გარემოს ეროვნული სააგენტო მონიტორინგის სისტემის გაუმჯობესებაზე აქტიურად მუშაობს.
გახსოვდეთ, რომ წყლის ხარისხი ერთ-ერთი ძირითადი კომპონენტია ჩვენი ჯანმრთელობისა და გარემოს კეთილდღეობისთვის.
გაითვალისწინეთ სპეციალისტების რეკომენდაციები წყლის ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით.
ამ კვლევის შედეგები მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ შავი ზღვის რეგიონისთვის, არამედ საერთაშორისო დონეზე. იგი იძლევა ინფორმაციას იმაზე, როგორ უნდა გაუმჯობესდეს წყლის ხარისხი და შენარჩუნდეს ეკოსისტემის ბალანსი.
READ  ბათუმი ევროპის საუკეთესო მიმართულებების ოცეულშია
ყველაზე ტრენდულ შოკოლადში ჯანმრთელობისთვის საშიში შემადგენლობები აღმოაჩინეს – რა ნივთიერებებს მიაკვლიეს „დუბაის შოკოლადში“
“ძალიან მწყდებოდა გული, თუმცა მის თანადგომას ვგრძნობდი” – რა ხდება მეგობრებს შორის და რას ჰყვება მარიამ შენგელია ნუცა თოფურიაზე