მთავარისაქართველოს კუთხეებიახალი არქეოლოგიური აღმოჩენები - რის შესახებ მიანიშნებს უნიკალური აღმოჩენა?
ახალი არქეოლოგიური აღმოჩენები – რის შესახებ მიანიშნებს უნიკალური აღმოჩენა?
პეტრას ციხე აჭარაში: ახალი არქეოლოგიური აღმოჩენები, დამთვალიერებლებში დიდ ყურადღებას იქცევს და ამ კუთხით მას ვიზიტორი არასდროს აკლია
პეტრას ციხე აჭარაში ადგილობრივი და საერთაშორისო ტურისტების ყურადღების ცენტრშია. ისტორიული და არქეოლოგიური მნიშვნელობის გამო, ციხე რეგიონის კულტურული მემკვიდრეობის ნუსხაში გაწვდილია. ბოლო დროს გაკეთებული აღმოჩენები ციხეს კიდევ უფრო საინტერესოს ხდის და მისი მნიშვნელობა მკვეთრად იზრდება.
ახალი არქეოლოგიური აღმოჩენები
პეტრას ციხის ტერიტორია აქტიურად იკვლევება არქეოლოგიური გათხრების შედეგად. საპატრიარქო ტაძრის საკურთხეველში იატაკზე აღმოჩენილი მოზაიკის ფილები, რომლებიც V-VI საუკუნეებით თარიღდება, ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი აღმოჩენაა. მიუხედავად იმისა, რომ ფილების ამოღება და კონსერვაცია წარსულში გარკვეული პრობლემების გამო ვერ განხორციელდა, हालახან პეტრას ციხის რესტავრატორებმა და პოლონეთიდან მოწვეულმა ექსპერტებმა მოსალოდნელ კვლევებზე გააკეთეს.
მოზაიკის აღდგენა და კონსერვაცია
პოლონელი ექსპერტების მიერ გამოკვლეული მოზაიკის ფრაგმენტები მუზეუმში წარმოდგენილი იქნება როგორც V-VI საუკუნეების ნამუშევარი. მოზაიკაზე გამოსახულია ვაზი, რაც ადგილობრივ კულტურასთან და ისტორიულ მემკვიდრეობასთან დაკავშირებულ მნიშვნელოვან ასპექტებს მოიცავს. ახლახან გაკეთებული კვლევებით გაწვდილი მოზაიკა აღდგება და კონსერვაციის შემდეგ პეტრას ციხის მუზეუმში გაიდება, რაც არქეოლოგიური მნიშვნელობის მქონე არტეფაქტებს ვიზიტორებს წარმოუდგენთ.
ისტორიის დოქტორი და პეტრას ციხის არქეოლოგიური ექსპედიციის ხელმძღვანელი, გიორგი თავალიშვილი, მიიჩნევს, რომ მოზაიკა წარამოძღვნელი ფრაგმენტებისგან შედგება და ერთიანი ნამუშევარი არ არის. მისი აზრით, ეს შესაძლოა ადრეული პერიოდის ნამუშევარი იყოს. თავალიშვილის შეფასებით, მოზაიკა მრავალი განყენების ინდიკატორია და მისი შენარჩუნება და გაწვდვა მნიშვნელოვანია.
მომავალისთვის მოლოდინი
პეტრას ციხის მუზეუმში მოზაიკის გაწვდვის შემდეგ, მისი ინვენტარიზაცია და კონსერვაცია გაგრძელდება. ექსპერტები იმედოვნებენ, რომ უახლოეს მომავალში მაყურებლებს შესაძლებლობა ექნებათ დეტალურად გაეცნონ ამ უნიკალური ნამუშევრის ისტორიასა და მნიშვნელობას. ამასთანავე, ციხის ტერიტორია კვლავ დარჩება კვლევის ობიექტად, რაც არქეოლოგიური აღმოჩენების დამატებით შესაძლებლობებს ხდის.